Son dönemde Rus canlandırmacıların ülke içinde ve dışında en çok ses getiren çalışmalarından biri oldu Dünyanın Ninnileri serisi (Kolıbelnıye mira). 2004-2010 yılları arasında farklı yönetmenlerin elinden çıkan 60 ayrı film. Dandini Dastana’ya da yer verilmesi sayesinde bizde de kısmi bir popülerlik kazandı.

Bizim ninni de güzel resmedilmiş ancak serinin en iyilerinden biri hiç kuşkusuz Yahudi ninnisi Oyfn veg şteyt a boym. Yidiş dilindeki ninni aynı zamanda projenin çıkış noktası. Genç kuşak canlandırmacılardan Yelizaveta Skvortsova (d. 1978) ilk kez bir arkadaşından dinlediğinde “İşte bunun filmi yapılır,” deyivermiş. Sonra arkası gelmiş zaten.

Ninninin sözleri Avusturya-Macaristan doğumlu şair ve oyun yazarı İtzik Manger’e ait (1901-1969). Bestecinin kim olduğu konusunda ise bir netlik yok. Söyleyen Yefim Çornıy.

Görüntüler her şeyi anlatsa da kısa bir çeviri vermekte fayda var.

Yol kenarında hüzünlü bir ağaç. Hüzünlüdür, çünkü üstünde yuva yapan kuşlar çoktan çekip gitmiştir. İtzik bu duruma çok üzülür. Kuş olup ağaca konmak, ninniler söyleyip hüznünü dağıtmak ister. Bunu duyan annesi endişelenir: “Sen kuş değilsin ki? Kış vakti, üşütürsün.” İtzik kararlıdır. Bunun üzerine anne sıkıca giydirir oğlunu. Onu geçirir sırtına, bunu geçirir, derken İtzik bir bakar, bu halde uçmanın imkanı yok: “Anne sevgisi yüzünden kuş olup uçamıyorum”.

Yapımcının Youtube’a yüklediği kayıtta kısa bir giriş mevcut. Asıl film 1.33’te başlıyor.

Bir de ek. Aşağıdaki video kaydına Leonard Nimoy öldüğü sıralarda rastlamıştım. Soyadından da anlaşılacağı üzere kökleri Rus-Ukrayna coğrafyasına dayanan bir aileden gelen Nimoy bir sözlü tarih projesi çerçevesinde mameloşnı, yani ana dili olan Yidiş üzerine konuşuyor. 5.03’ten itibaren de söz İtzik Manger’in şiirine ve şarkıya geliyor. Ben izlerken çok keyif almıştım ve aklım hemen Skvortsova’nın çalışmasına gitmişti. Buraya eklenmesi uygundur sanırım. Ne yazık ki, tamamı İngilizce.

Reklamlar