Tsvetayeva ve Aronova’dan “Annem ve Müzik”

Ana dili Türkçe olan bir okur ve izleyici olarak, Rus edebiyatı ve Rus canlandırma sineması arasındaki besleyici ilişkiye epey imreniyorum doğrusu. Bizimkine kıyasla Rus edebiyatının dünya çapındaki başarılarına o kadar gıpta etmiyorum desem yeridir.

Bu üretken birlikteliğin pek çok örneğine blogda daha önce yer vermiştim. Bir başka örnek de genç kuşak canlandırmacı Yulya Aronova’nın Marina Tsvetayeva’nın çocukluk anılarından uyarladığı Mat i muzıka, yani Annem ve Müzik.

Mat i muzıka‘ya çocukluk anısı deyip geçmemek gerek aslında. Nispeten küçük hacmine rağmen dört başı mamur, koyu kıvamlı lirik bir anlatı söz konusu. Türkçede olmayışından hareketle Tsvetayeva’nın sanatına meraklı yayıncı ve çevirmenlere önerelim yeri gelmişken.

“Hayatımda hiç kimsenin elimden alamayacağı bazı mutluluklar var: hiç gimnazyuma gitmemek, her sabah 1919 Moskovasından başka bir yerde uyanıyor olmak ve metronom sesi duymamak.” (Mat i muzıka, 1934.)

Yulya Aronova’nın filmi 2006 tarihli. Romulus ve Remus’u emziren dişi kurt ve Puşkin’li kısımlarda Masalların Masalı‘na göz kırparak anlatıya yaptığı katkıları çok başarılı buldum.

Canlandırmanın konularından biri müzik, söyleyeceğim şey bundan ötürü kulağa çelişkili gelebilir: filmin bence tek kusuru müziğin ve sesin kullanımında bir miktar aşırıya kaçılmış olması. Buna rağmen bir bütün olarak harikulade bir çalışma olduğunu söyleyebilirim, hatta sanatçının filmleri arasında en iyisi denebilir.

Mother and Music from Yulya Aronova on Vimeo.

Reklamlar

Hakkında Mustafa Yılmaz
Rusça çevirmeni.

Eklemek istediğiniz şeyler varsa...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: