Yine bir Rus canlandırmasını konuk etmek istiyorum bloga. En sevdiklerimden biri. İvan İvanov-Vano ve Yuri Norşteyn’in ortak yönetiminde çekilen 1971 tarihli Kerjenets Savaşı (Seça pri Kerjentse). Film klasik müzik bestecisi Rimski-Korsakov’un Görünmez Şehir Kitej ve Bakire Fevronya Efsanesi (1907) adlı senfonik yapıtından uyarlanmış.

Efsane kısaca şöyle. Kitej Rus ilinde güzelliğiyle ün salmış bir şehir. Tatar-Moğol akınları şehri tehdit ediyor. Ancak işgalciler şehre giden yolu bir türlü bulamıyor. Ta ki bir hain gösterene kadar.  Knezin ordusu Tatar-Moğolların karşısına çıkıyor. Korkunç bir çarpışma. Ruslar cesurca savaşıyor ama sayıca üstün düşmana yenik düşmekten kurtulamıyorlar. Tatarlar tam ele geçirecekken şehir Svetloyar gölünün sularına gömülüyor ve görünmez oluyor.

Film stop-motion tekniğiyle çekilmiş. 14-16. yüzyıl Rus fresk ve minyatürlerinden ilhamla oluşturulan iki boyutlu kuklalar kullanılmış.  İnsanı etkileyen bir dokusu var. Bunda ikon sanatının kaidelerine göre biçimlenmiş figürlerin ve perspektiflerin payı büyük. Ve elbette Rimski-Korsakov’un müziğinin. Filmde yer yer orak-çekiç ve kırmızı renk gibi sosyalist kanonun sembolleri göze çarpıyor. Bu sembollerin Rus ulusal değer ve anlatılarıyla nasıl iç içe geçtiğini görmek açısından iyi bir örnek. Kurgusunda ufak tefek sorunlar var ama seyir zevkini zedeleyecek ölçüde değil.

Reklamlar