Şagal’a göre çile

Geçenlerde Mark Şagal’ın ofortlarıyla süslenmiş bir Ölü Canlar baskısı sipariş etmiştim, bugün nihayet elime geçti. Çizimlere göz gezdirirken de 2008’de Suzdal Canlandırma Film Festivali’nde izlediğim bir filmi hatırladım: Şagal’a Göre Çile (Strasti po Şagalu). Ressamın yapıtları ve anılarından yola çıkarak 2007’de Andrey Melnikov çekmiş. Bugün tekrar izleyince ne kadar harika bir çalışma olduğuna bir kere daha şahit oldum.

Almancada die Passion, Rusçada ise strasti olarak adlandırılan bir kilise müziği türü var. Hıristiyanlıkta İsa’nın Çilesi diye bilinen olaylar dizisinin müzikal anlatımı şeklinde tarif edilebilir. En meşhur örneklerini Bach vermiş.

Ruslar İncilleri Matta’dan, Markos’tan biçiminde adlandırır. Bach’ın passionlarının Rusça karşılıkları ise Matta’ya göre çile, Yuhanna’ya göre çile şeklinde. Anladığım kadarıyla, Melnikov da çizgifilmin adını bu geleneği takiple belirlemiş.

Çizgifilmin Youtube’da İngilizce altyazılı bir kopyası var. Aşağıya ekledim. Sitede daha kaliteli kopyalarının bulunması mümkündür ancak görebildiğim kadarıyla İngilizce altyazı ve tek parça halindeki tek kopya bu.

Son olarak, izlemeden önce Türkçe Vikipedi’deki Mark Şagal sayfasını okumanızı öneririm. Filmin “okunurluğunu” kesinlikle arttırıyor.

Reklamlar

Hakkında Mustafa Yılmaz
Rusça çevirmeni.

Eklemek istediğiniz şeyler varsa...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: