Rusya’nın Mayıs tatilinde üç günlük bir St. Petersburg gezisi yapma fırsatımız oldu. Aslında niyetimiz güzel sanatların ağırlıkta olduğu bir program izlemekti. Son anda Ermitaj’ın kapısından dönüşümüzü saymazsak bunu kısmen başardık ama edebiyat ve politika burada da yakamızı bırakmadı. Gezinin içine birkaç müzeyi ve sokağı sıkıştırmaktan kendimizi alamadık. Hal böyleyken izlenimlerin bir kısmını fotoğraflar eşliğinde paylaşmamak olmazdı.

Hızlıca özetlemek gerekirse, fotoğraflarda Dostoyevski ve Nabokov müzelerinin yanı sıra Gogol, Mayakovski, Yesenin, Gumilyov, Zamyatin, Çukovski, Harms ve Dovlatov gibi Rus yazarların yaşadıkları evler, sokaklar var. Bu isimlerin tamamı XIX ve XX. yüzyıl Rus politik yaşamıyla şu ya da bu şekilde ilgili. Ama politika yakamızı bırakmadı derken kastettiğim Petropavlovsk Kalesi ve meşhur Trubetskoy hapishanesine yaptığımız ziyaret idi. Haliyle yolumuz çeşitli zamanlarda burada yatan Jelyabov, Ulyanov, Troçki, Gorki ve Parvus Efendi gibi popüler isimlerle kesişti.

Fotoğrafçılıktan anladığım makineyi/tableti doğrultup düğmeye basmaktan ibaret olduğu için resimler tatmin edici olmayabilir. Fotoğrafların altına yazdığım yorumlarla bu eksikliği telafi etmeye çalıştım.

Dostoyevski Müzesi.

Çalışma odasında çektiğim kısa bir video.

Sergey Dovlatov’un yaşadığı ev. Yazar hakkında daha önce bir şeyler karalamıştım. O yazıya şu bağlantıdan ulaşılabilir.

Radişev, Mayakovski ve Mohovaya sokakları. Gumilyov, Harms, Mayakovski, Çukovski ve Zamyatin gibi yazarların bir zamanlar yaşadığı evler bu sokaklarda.

Nabokov Müzesi. 

Malaya Morskaya Sokağı. Gogol, Yesenin, Çaykovski.

Petropavlovsk Kalesi. Trubetskoy Hapishanesi.

Reklamlar