Bugün, Rus yazar-müzisyen Mark Freydkin‘in youtube için hazırladığı bir mini belgeseli izledim. Adı Sovyet Şarkılarında İntihal (Plagiat v sovetskoy pesnye). Freydkin, merkezinde Rus şarkıcı Leonid Utyosov‘un bulunduğu birkaç intihal vakasına değinmiş. Anlaşılan bazı Rus şarkıcı ve besteciler 1930’lar Avrupasında popülaritesi yüksek olan Polonya sahnesinden kimi melodileri olduğu gibi sahiplenmekten kendilerini alamamış.

Belgeselde intihal bağlamında Rusların meşhur Katyuşa şarkısının da adı geçti. İlgili kısmın özetini paylaşmaya değer buldum.

Freydkin’in işaret ettiğine göre, Katyuşa bestesi aslında Johann Strauss‘un Niko-Polka‘sına ait bir motifin geliştirilmiş halinden ibaret. Strauss Niko-Polka‘yı 1859’da yaz konserleri için bulunduğu St. Petersburg’ta, Çarın sarayında tanıştığı ve çok etkilendiği Megrel prensi Niko Dadiani‘ye ithafen yazmış.

Rus besteci Matfey Blanter‘in 1938’de Katyuşa haline getirdiği motifi 0.06 – 0.16. saniyeler arasında ve daha sonra birkaç yerde daha dinleyebilirsiniz. Kıyas için Katyuşa‘yı da ekledim.

Ancak sezarın hakkı sezara. Blanter’in aranjmanı kulağa Strauss’unkinden daha hoş geliyor. 

Reklamlar